Rakovina tlustého střeva

rakovina tlustého střevaV Evropě onemocní ročně více jak 3 miliony lidí rakovinou tlustého střeva neboli kolorektálním karcinomem. V České republice je tato nemoc zjištěna každým rokem u skoro 8 tisíc lidí a z nich až 5 tisíc ročně zemře. Podle statistik Češi a Maďaři trpí na rakovinu tlustého střeva nejvíce. Až 54% lidí si přijde pro diagnózu příliš pozdě. Zemřou proto, že zanedbali prevenci.

Také vás ta čísla překvapila? Alespoň si uvědomíme, jak závažné téma tu máme a že prevence je nejen nutná, ale může vám v mnoha případech zachránit i život. Při včasném zjištění rakoviny tlustého střeva je tento druh rakoviny skoro 100% léčitelný.

Příčina vzniku rakoviny tlustého střeva

Rizikových faktorů je několik. Kromě dědičnosti jde o vnitřní a vnější vlivy. Je zajímavé, že tento druh nádorového onemocnění postihuje především lidi v průmyslově rozvinutých zemích (Amerika, Evropa). Z toho se usuzuje, že jednou z příčin je nezdravý životní styl. Tedy kouření, pití alkoholu, nezdravá jídla, celkově špatně nastavený jídelníček a další. Velký podíl má i dědičnost, jelikož každý sedmý zhoubný nádor je zděděný.

Příznaky kolorektálního karcinomu

Prvním z příznaků je krev ve stolici. Ta může být buď makroskopická – tedy okem viditelná nebo mikroskopická – krev ve stolici je, ale nevidíte ji. Dalším z příznaků jsou zažívací potíže, hlavně střídající se průjem a zácpa. V důsledku krvácení a vysílení organismu průjmy se pacient cítí unavený a anemický. Mezi příznaky patří i zvýšená teplota a celkové bolesti břicha. Pozor! V raném stadiu se příznaky nemusí vůbec objevit. A když se objeví, může už být pozdě.

Způsoby vyšetření

K dispozici je hned několik variant, jak se nechat vyšetřit. Mimo různé celorepublikové akce, kde dostanete nejen informace, ale i možnost nechat se vyšetřit, můžete zapracovat i sami. Cílovou skupinou s nejvyšším rizikem onemocnění jsou lidé mezi 40 a 45 lety. To ale neznamená, že mladší ročníky by se neměly nechat vyšetřit také.

Jedním ze způsobů je kolonoskopie. Celé vyšetření spočívá v zavedení kamery konečníkem do střeva. Doktor si může prohlédnout, zda nemáte ve střevě polypy, ze kterých by mohla vyrůstat rakovina. Pokud takové najde, nechá vám je rychle odstranit. Je to stejné jako se znaménky na kůži.

Vcelku novou metodou, a rozhodně méně nepříjemnou, jsou krevní testy. Tento druh vynalezli izraelští vědci z Telavivské univerzity. Úspěšnost testů je pro zatím 80%. Jsou ale levnější než kolonoskopie (100 dolarů namísto 1500 dolarů ve světě).

bolest břichaDále je tu rentgenové vyšetření, kde za pomoci kontrastní látky mohou lékaři vidět vnitřek střeva rentgenem a tak jej zkontrolovat.

V neposlední řadě existují také testy na stanovení „hladiny rakoviny“ v těle. To je trošku nadnesené, ale v podstatě jde o následující. Podle krevního vzorku může lékař sledovat specifické látky (CEA), které jsou přítomny v těle ve větším množství, jen pokud je v těle i rakovina. Tento test se praktikuje většinou u už nemocných lidí, kde se hlídá průběh. Jakmile se podaří rakovinu odstranit, látky v těle se opět normalizují.

Jak probíhá léčba rakoviny tlustého střeva a možné komplikace

Pokud je u někoho zjištěna rakovina tlustého střeva, následuje převážně chirurgické odstranění nádoru. V podstatě se kus tlustého střeva uřízne, spolu s ním i spádové mízní uzliny a zbytek střeva se na sebe sešije. Vyříznutý kus, který obsahoval rakovinové nádory, je tedy pryč a pacient by měl být v bezpečí. Existují dva druhy této operace. První se nazývá kurativní zákrok a jde o úplné odstranění rakovinových nádorů beze zbytku. Druhá varianta se jmenuje paliativní zákrok a v tomto případě nelze odstranit veškeré nádory. Může se to stát například v případě rakoviny velmi blízko u konečníku, dále pak u výkonů střevního obchvatu nebo střevního vývodu. Chirurgický zákrok je v podstatě nevyhnutelný.

V mnoha případech po chirurgickém zákroku nastupuje onkologická léčba. Jedná se o chemoterapii (léčbu cytostatiky) nebo o kombinovanou léčbu. Její průběh je ozařování (radioterapie) před operací, pak samotná operace a po ní následující chemoterapie. Tento postup se používá hlavně při nádorech konečníku.

I když to není moc povzbuzující, až 20% lidí má při rakovině tlustého střeva nějaké komplikace. Nejčastější jsou tři, a to akutní střevní neprůchodnost, proděravění střeva v místě nádoru a následní zánět pobřišnice a krvácení do průsvitu střeva. Všechny tři komplikace jsou léčitelné. První dvě operací a třetí zastavením krvácení, například angiografií.

Jak se bránit

Především prevencí, kterou v tomto případě dělíme na primární, sekundární a terciární.

Primární prevence

  • Dodržování zdravého životního stylu
  • Vypuštění smažených, příliš mastných jídel
  • Dodržování pitného režimu
  • zeleninaOmezení množství alkoholu (vyhnout se přespřílišnému pití piva, jelikož pivo obsahuje kvasinky, které jsou velkým zdrojem problémů v konečníku).
  • Snaha o pravidelný pohyb
  • Dostatečné množství odpočinku
  • A samozřejmě i psychohygiena, která prospívá celému tělu

Sekundární prevence

Jedná se o prevenci u lidí se zvýšeným rizikem rakoviny tlustého střeva. O jedince, kteří mají dědičné dispozice, lidi s adenomatózními polypy ve střevě a lidi, kterým bylo zjištěno testy zvýšené riziko rakoviny tlustého střeva. Sekundární prevence spočívá v dlouhodobém hlídání pacientů a pravidelných testech.

Terciární prevence

Někteří lidé, kteří již tento druh rakoviny měli a vyléčili se, mají zvýšené riziko návratu (recidiva). Jedná se přibližně o 10% vyléčených. V takovém případě musí zůstat pod dlouhodobým dohledem lékařů, docházet na kontroly, prohlídky a vyšetření, aby se zabránilo opětovnému vzniku rakoviny.

Ale je tu ještě jedna možnost prevence, kterou také můžeme udělat všichni. Jde o malý test. U svého obvodního lékaře dostanete na vyžádání tři kusy speciálního psaníčka. Každý den na jedno nanesete špachtlí vzorek své stolice (stačí málo, cca velikost hrášku). Po třech dnech odnesete psaníčka lékaři a ten na základě rozboru vzorků může určit přítomnost krve ve stolici. Pokud tam nějakou krev najdete, jde buď o počátky rakoviny tlustého střeva, ale také může jít o jiné daleko méně závažné onemocnění (například hemeroidy). Každopádně pokud najde krev ve stolici, odešle vás na další vyšetření. Tímto malým testem si můžete zachránit život. Nestyďte se o něj požádat. Je to přeci vaše zdraví.

Rakovina tlustého střeva je velmi zákeřná nemoc. Ne snad proto, že by byla neléčitelná, ale proto, že se o ní málo mluví, málo ví a vzhledem k umístění se spousty lidí stydí. Včasná diagnóza vám ale opravdu může zachránit život, proto to neberte na lehkou váhu. O svém těle musíte vědět co nejvíc, aby bylo zdravé a mohlo vám dlouho sloužit.