V boji s hemeroidy pomohou i bylinky

bylinkyHemeroidy trápí až 70% populace a patří mezi takzvané civilizační choroby. Způsobuje je totiž špatný životní styl doplněný nezdravým jídelníčkem, sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu. Jsou sice téměř neviditelné, ale zato pořádně nepříjemné. Zbavit se jich však není vůbec těžké. Pro jistotu je ale dobré zajít k lékaři, aby vyloučil závažnější onemocnění, jako je například nádor.

Při tomto onemocnění cévního systému, kterému se rovněž lidově říká píštěl nebo zlatá žíla, dochází k rozšíření a zápalu žíly v konečníku. Podle umístění se hemeroidy dělí na vnější a vnitřní. Vnější se nachází kolem řitního otvoru a mají charakter klasických křečových žil. Jejich rozšiřování a zápaly nejsou příliš časté. Vnitřní hemeroidy jsou nepříjemnější. Vznikají totiž přímo uvnitř konečníku a v případě, že natečou, dochází při vyprazdňování k bolestem a krvácení. Objevit se může i hlen. Pokud hemeroidy nadále natékají, může se dokonce stát, že vystoupí z konečníku.

Léčba hemeroidů

Způsobů, jak hemeroidy léčit, je hned několik. Patří mezi ně klasický chirurgický zákrok, laserová léčba i různé léky v podobě tablet, čípků, sirupů a mastiček. Existuje také celá řada bylinek, které ať už v podobě léčivých čajů nebo především sedacích koupelí mohou proti tomuto onemocnění velice významně pomoci. Vždy je však nutné důsledně dbát na hygienu, doporučován je proto i bidet.

Základem přírodní léčby hemeroidů je především péče o měkkou a pravidelnou stolici. K tomu přispívá především jídelníček bohatý na vlákninu. Dobré je proto do něj přidat například ovesné otruby. Naopak vynechat z jídelníčku je třeba živočišné tuky a potraviny, které neprospívají játrům.

Máří list

Mezi léčivé bylinky, které jsou proti hemeroidům vůbec nejúčinnější, patří máří list. Je možné užívat ho vnitřně, ale také zevně, a to v podobě mastí, obkladů i koupelí. Máří list, kterému se přezdívá i balsamita, nejen, že podporuje trávení, ale také je žlučopudný. Rovněž se využívá na bodnutí hmyzem a odřeniny.

Dubová kůra

dubProti hemeroidům pomáhá i obyčejná dubová kůra. Stačí ji jemně nadrtit a do jednoho šálku jí nasypat zhruba 1,5 až 2 gramy. V případě, že chcete dubovou kůru využít zevně, tedy k sedacím koupelím, měl by být odvar podstatně koncentrovanější – do litru vody byste měli přisypat asi třicet až čtyřicet gramů sušené dubové kůry.

Kopr vonný

Pomoci může i nálev připravený zhruba z deseti gramů kopru. Ten je třeba vypít před spaním a v případě opravdu těžkých případů také ráno. Z koprové nati lze vyrobit i obklady určené na zanícená místa. Na čtvrt litru nálevu stačí pětadvacet gramů této nati.

Kostival lékařský

Na velice bolestivé hemeroidy je možné přiložit i rozvařený nebo nastrouhaný kostival lékařský smíchaný s vaječným bílkem.

Sedací koupele

koupelPokud trpíte opravdu velkými problémy s hemoroidy, pomoci vám mohou sedací koupele. Z bylinek můžete využít například nať lnice, list vlašského ořešáku, kůru jírovce nebo pravý zelený čaj. Sedací koupele je třeba absolvovat několikrát denně podle potřeby při teplotě, kterou vydržíte. Koupele by měly trvat deset až patnáct minut.

Mezi přírodní léčiva patří i ledová voda. Stačí si každý den sednout na minutu do ledové vody a dvakrát týdně si udělat zábal celého těla tak, že se zabalíte do mokrého prostěradla namočeného v ledové vodě a vlněné přikrývky. V tomto zábalu byste měli vydržet pětačtyřicet minut. V případě, že zábal zteplá, musíte ho znovu namočit v ledové vodě.

Důležitá je i cévní terapie

Součástí boje proti hemeroidům by však měla být i samotná cévní terapie, jejímž cílem je zvýšit kvalitu cévních stěn. K tomu slouží například kaštanová tinktura. Denní dávku tvoří přesně tolik kapek, kolik kilogramů vážíte. Tuto dávku je ale třeba rozdělit do několika menších během dne. Užívá se vždy dva měsíce za čtvrtletí. Chybět by neměly ani lokální masáže kostrče. Stačí namočit prst v rostlinném oleji a třicet až šedesát sekund s jemnou razancí masírovat konec kostrče nahoru a dolů. Tyto masáže provádějte dvakrát denně.

Pohanka

Pružné cévy dokáže udržet pohanka, neboť se v ní nachází velký podíl rutinu, který je pro pevnost a pružnost cév nesmírně důležitý. Navíc obsahuje vlákninu a celou řadu vitamínů a minerálů, čímž mimo jiné pomáhá snižovat cholesterol. Nechybí v ní ani cholin, který dokáže regenerovat jaterní buňky poškozené nemocí chorobami i alkoholem. Pomáhá tak k detoxikaci celého organismu a na rozdíl od některých jiných bylinek je vhodná i v těhotenství. Pohanka dále zabraňuje i ateroskleróze a tvorbě krevních sraženin. Díky velkému obsahu zinku také posiluje obranyschopnost a slouží jako prevence před chřipkou a nachlazením.

Rakytník řešetlákový

Rakytník-řešetlákovýPružnost cévních stěn zvyšuje také bylinka, která nese název rakytník řešetlákový. Navíc zvyšuje krevní cirkulaci, zlepšuje funkce jater, srdce, žaludku a dalších orgánů. Pomáhá léčit i kloubní potíže doprovázející například revma nebo dnu. Likviduje i následky takzvaného civilizačního stresu. Při zevním užití rakytník urychluje hojení poškozené tkáně a zmírňuje bolesti, které doprovázejí hojení. Ani při dlouhodobém užívání rakytníku se zatím neobjevily žádné vedlejší účinky, alergici by ho však pro jistotu měli užívat společně se šíšákem bajkalským.

Základem je prevence

Hemeroidům je ale možné vyhnout se účinnou prevencí. Stačí se více hýbat, používat polštářek na židli a změnit životosprávu tak, abyste se vyhnuli rizikovým faktorům, mezi které kromě sedavého způsobu života patří také časté průjmy a zácpy, vysoký krevní tlak, kořeněná jídla či jízda na kole. Hemeroidy často vznikají i při různých onemocněních žilního systému, jako jsou například křečové žíly.