Jak vyléčit hemeroidy

hemeroidyVelmi aktuální téma, o kterém se ale málo mluví. Pro mnoho lidí je to choulostivé, ale je velmi důležité, abychom byli informováni. Nejdůležitější je prevence. Pokud už se hemeroidy vyskytnou, nesmíme je zanedbávat a okamžitě nasadit léčbu. Následky neléčení mohou být nedozírné.

Prevence a první pomoc při obtížích

Změna stravování

vlákninaPokud u sebe rozpoznáte některé z příznaků hemeroidů, první krok, který můžete udělat k uzdravení, je změna jídelníčku. Začněte opravdu svědomitě dodržovat pitný režim - minimálně 2 litry vody denně. Dále pak dopřejte tělu zvýšenou dávku rozpustné vlákniny. Ty jsou obsaženy například v hruškách, jablkách nebo mladém ječmenu. Stejně tak zvyšte i příjem nerozpustné vlákniny. Jezte hodně kořenové zeleniny, jahod, čočky nebo třeba kukuřice. Poslední složkou, která vám napomáhá odstranit obtíže, je příjem potravin s flavonovým barvivem. Tento druh barviva napomáhá pružnosti cévních stěn. Flavon je obsažen v bobulích, jako je např. hroznové víno, třešně nebo pohanka.

Naopak vyřaďte z jídelníčku kořeněná, smažená a pálivá jídla. Při trávení a následném vylučování jsou na konečník agresivní. Zbytečně byste si způsobovali větší bolest.

Vláknina sama o sobě je velmi důležitá, jelikož zabraňuje zácpě, takže nedráždí hemeroidy. Můžete ji užívat i preventivně v podobě kapslí. Koupit se dá v obchodech se zdravou výživou a doporučuje se užívat minimálně 5 týdnů. Je nutné ji hodně zapíjet. Přípravky se jmenují například Psyllium nebo Lepicol.

Bylinky

vilín virginskýK léčení hemeroidů můžeme používat také přírodní lékárnu, tedy bylinky. Nejznámější jsou asi teplé sedací koupele z vilínu virginského. Koupit můžete sušené listy, z kterých připravíte odvar a do něj ponoříte postižené místo. Koncentrovanější verzí je mast, která se nanáší přímo na konečník. Účinky vilínu spočívají v jeho schopnosti stahovat cévy, takže zabraňuje krvácení.

Obdobné účinky jako vilín virginský má například také velmi doporučovaná dubová kůra. U léčby hemeroidů je velmi důležité předcházet zácpě, proto můžete využít i některé bylinky, které proti ní působí. Například květy ibišku se svařují na čaj, který má velmi jemné projímavé účinky. Můžete ho vypít i několik šálků denně. Dalším velkým pomocníkem je také lněné semínko, které nabobtná a v tlustém střevě působí jako mazadlo, takže usnadňuje a „zpříjemňuje“ vyprazdňování. Lněné semínko můžete koupit vcelku nebo drcené a jíst ho samotné nebo v kompotu. Doporučují se až 2 polévkové lžíce denně. K dostání jsou také již předem namíchané čajové směsi na hemeroidy, které pijte podle doporučení na obalu. Nezapomeňte všechny odvary a čaje nechat přiměřenou dobu vyluhovat. Obecně se doporučuje 7 minut a více.

Alternativní medicína

Pro ty, kdo mají s touto oblastí zkušenosti, jsou k dispozici samozřejmě i homeopatika. Po poradě s lékařem vám jistě naordinuje ta správná. Dalším způsobem doplňkové léčby je i aromaterapie, která však působí velmi individuálně. Chce to ji několikrát vyzkoušet, a pokud byste nezaznamenali větší účinky, raději ji vynechte.

Jak je již v dnešní době známo, velká většina nemocí má původ v psychice. I hemeroidy mohou mít psychosomatický základ, proto zapátrejte v paměti, co by mohlo být příčinou. Když najdete správnou příčinu, problémy odezní.

Rozhodnete-li se vyzkoušet pomoci si sami, pamatujte, že léčba musí zabrat do dvou až třech týdnů. Pokud se vám neuleví, nepokračujte s domácím léčením a navštivte neprodleně doktora - oddělení proktologie.

Hemeroidy a jejich další léčba

Při návštěvě doktora se nestyďte. Nemáte za co, lékař je tu od toho, aby vám pomohl se vyléčit, ne aby se vám posmíval. Rozhodně mu sdělte, jak dlouho již trpíte potížemi a jak a čím jste si zkoušeli pomoci. Po následném vyšetření vám bude doporučen nejvhodnější způsob léčby.

Víte že…

…hemeroidy trpí podle výzkumu až 70% lidí nad třicet let? Příčinou samotného vzniku je celkově špatný životní styl, sedavá zaměstnání a špatná strava, hemeroidy se často objevují také v těhotenství.

Varianty léčby

skalpelNa začátek si uvedeme tu nejnepříjemnější. Tou je operace, tedy chirurgické odstranění hemeroidů. Tato varianta se ale doporučuje až ve velmi pokročilém stadiu, nemusíte se bát, že hned při prvním vyšetření by vás vezli na sál. Operace je velmi náročná a doba rekonvalescence dlouhá. Je to tedy to poslední východisko. Dnes již existují i jiné metody, jako například sklerotizace, laser, elastická ligatura či zmražení. Jednotlivé metody si rozebereme.

Sklerotizace

Jedná se o metodu, kdy se injekčně vstříkne speciální látka přímo do hemeroidů, které se díky tomu zajizví a uzavřou.

Laser a Koagulace

Jsou to dvě podobné metody, kdy se infračerveným zářením nekrotizuje tkáň hemeroidu a ten sám odumře. Koagulace je ambulantní zákrok, skoro bez bolesti. Provádí se při plném vědomí.

Zmražení

Jde o zákrok, kdy se tkáň rychle podchladí a následně opět nekrotizuje - zmrtví, odumře. Někdy se tento zákrok provádí i po operaci pro zbytkové hemeroidy. Nevýhodou je delší doba hojení.

Elastická ligatura

Někdy také ligace. Je to zřejmě nejvhodnější a nejrozšířenější způsob léčby hemeroidů. Postup je následující. Na hemeroidní uzel se nasadí gumička, která jej zaškrtí, hemeroid odumře a vyloučí se samovolně z těla. Opět se jedná o ambulantní, bezbolestný zákrok. Po sedmi až deseti dnech se může objevit lehké krvácení, to znamená že hemeroid se odloučil. Zákrok se smí opakovat po dvou až čtyřech týdnech, dokud se neodstraní veškeré hemeroidy. Tato metoda je velice úspěšná.

Jestli nebudete hemeroidy léčit, může dojít k následujícímu

  • Anémie (chudokrevnost) nastává výjimečně a hlavně při dlouhodobém krvácení.
  • Ucpání (trombóza) žilního uzlu, které se projeví jako bolestivý uzlík. Bolest většinou po pár dnech ustane ve chvíli, kdy uzlík praskne.
  • Vyhřeznutí sliznice z konečníku - hlavně pokud trpíte hemeroidy dlouhodobě a jsou velké. V takovém případě dále hrozí odumření sliznice a to už je stav ohrožení života.

Jak vidíte variant na léčení hemeroidů je hned několik. Nemusíte se tedy rovnou bát operace. Pokud jste ti šťastnější, co ještě hemeroidy neměli, dbejte preventivně na výše uvedený jídelníček a předcházení obtížím. Třeba se vám pak hemeroidy vyhnou obloukem. Pokud již obtížemi trpíte, znovu opakuji, že se není čeho bát. Domácí léčba nemusí zabrat vždy, proto se nestyďte vyhledat lékaře. Problémy, které si neléčením můžete způsobit, za to opravdu nestojí.